JSound
Studio Muzyki Rozrywkowej i Jazzu J'Sound – lekcje śpiewu, trener wokalny, nauka gry
Zapraszamy na stronę strzłka Studia Nagrań J'Sound
Aktualne

Koncert Śpiew Murów 44 w reżyserii Jerzego Bielunasa


Koncert Śpiew Murów 44 w reżyserii Jerzego Bielunasa

Stanisława Celińska, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Kinga Preis, Adam Woronowicz, Adam Nowak, Janusz Radek, Natalia Niemen, Mateusz Pospieszalski

70 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego znów przypomina nam o dramatycznej walce o życie naszego miasta, pełnej poświęcenia i nadziei. O Warszawę, przetrwanie stolicy i jej mieszkańców walczyli żołnierze, kobiety, mężczyźni i młodzież, a także dzieci…
W koncercie Śpiew Murów 44 w reżyserii Jerzego Bielunasa zobaczyliśmy obrazy z tamtych 63 dni zmagań, determinacji, euforii, młodzieńczego zapału, który w końcu zgasł.

„Koncerty i widowiska muzyczne to bardzo ważny element obchodów rocznicowych. Dzięki zabiegom artystycznym, tekstom literackim, specjalnie skomponowanej muzyce i nowoczesnym animacjom, możemy często językiem symboli mówić o tych bardzo trudnych momentach naszej historii.” – mówi Andrzej Matusiak, Dyrektor Stołecznej Estrady.

Tytuł koncertu zaczerpnięty został z wiersza Tadeusza Gajcego Śpiew murów. W każdym miejscu Warszawy, w murach domów, piwnicach odzywają się z samego dołu pięter klawiaturą w szumach i szmerach głosy. Opowiadają historię miasta zapisaną w dniach radosnych i w tych dramatycznych, pełnych tragizmu. Idziemy za tymi głosami, za krzykiem spod ziemi.
Swoich głosów do często bardzo wstrząsających wspomnień i relacji udzielili znani artyści, którzy od lat angażują się w projekty powstańcze. Byli to: Stanisława Celińska, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Kinga Preis, Adam Woronowicz, Adam Nowak, Janusz Radek, Natalia Niemen, Mateusz Pospieszalski, a także aktorzy najmłodszej generacji – tegoroczni absolwenci PWST – Michał Czaderna i Tomasz Piotrowski. Towarzyszył im chór, kwartet smyczkowy i zespół muzyczny pod kierownictwem Mateusza Pospieszalskiego

„Tegoroczny koncert oddaliśmy w ręce Jerzego Bielunasa – reżysera, który w wyjątkowy sposób wyławia z tekstów i archiwaliów poświęconych powstaniu esencję, która bardzo celnie trafia do wyobraźni nie tylko osób osobiście związanych z historią powstania, ale i młodego pokolenia Polaków.” – podkreśla Andrzej Matusiak.
W scenariuszu pojawia się wiele fragmentów wierszy Anny Świrczyńskiej, które wydane w 1974 roku w tomie Budowałam barykadę zostały uznane przez Czesława Miłosza za jeden z najważniejszych polskich utworów podejmujących tematykę wojenną. „Ośmielam się twierdzić, – pisał noblista – że jego waga jest co najmniej równa wadze Pamiętnika z powstania warszawskiego Mirona Białoszewskiego. Dwa te dzieła pozostają, jako najprawdziwszy przekaz dla dalekich pokoleń.”
W scenariuszu wykorzystano też powstańcze pieśni oraz m. in. teksty K. K. Baczyńskiego, T. Gajcego, A. Kamińskiego i fragmenty wspomnianego już „Pamiętnika z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego, uznanego za arcydzieło utworu opisującego życie ludności cywilnej w czasie powstania.

Niezwykle ważną rolę w koncercie odegrała zmieniająca się konstrukcja scenograficzna, która pokazywała wciąż nowe przestrzenie: ulice gdzie toczą się walki, piętra zburzonych kamienic, piwnice i kanały miasta, szkielety spalonych domów, ale i też harmonijne, piękne obrazy przedwojennej Warszawy i dynamiczne kadry nowej, odbudowanej stolicy.

Muzyczną klamrą koncertu były popularne piosenki opiewające piękno Warszawy. Na początku usłyszeliśmy przedwojenny utwór „Warszawo, piękna Warszawo” w wykonaniu Chóru Juranda z 1932 roku oraz motyw muzyczny z refrenu starego szlagieru „To samo niebo”. Jednocześnie oglądać można było fotografie tętniących życiem ruchliwych ulic i pełnych zieleni parków przedwojennej stolicy.
Centralną częścia koncertu była opowieść o latach wojny, bohaterskiej walce Polaków i tragedii Warszawy w czasie Powstania Warszawskiego. Koncert zamknęła wzbogacona współczesnymi zdjęciami impresja na temat niezniszczalnej siły miasta, które podniosło się z gruzów i w którym znów kwitnie młode życie. Tę część koncertu zamknął: „Sen o Warszawie” w wykonaniu Natalii Niemen i powtórnie utwór „Warszawo, piękna Warszawo”- tym razem zaśpiewany przez Stanisławę Celińską.

Scenariusz i reżyseria – Jerzy Bielunas
Kierownictwo muzyczne – Mateusz Pospieszalski
Choreografia – Maciej Florek – Gleba
Scenografia – Grzegorz Policiński
Organizator koncertu: Stołeczna Estrada